نکاتی در مورد مصاحبه های تربیت معلم

در اینگونه رشته ها ابتدا چند برابر ظرفیت پذیرش اعلام میشود سپس با توجه به مصاحبه و گزینش تعداد پذیرش نهایی صورت می گیرد.

هنگامی که یک فرد برای مصاحبه دعوت می شود  خیلی استرس و اضطراب میگیرد و خیلی ها هم از مصاحبه می ترسند در صورتی که در واقع مصاحبه همان گونه که از اسمش مشخص است فقط یک گفتگوی دو جانبه بین افراد است.

هنگامی که به مصاحبه می روید لازم است با چند نکته دقت نمایید:

ابتدا پس از پر کردن یکسری فرم و ارائه مدارک لازم به اتاق معاینات پزشکی ارجاع داده می شوید (این معاینات کاملا سطحی بوده و افراد دارای مشکلات حاد رد میشوند)

پس از آن آزمون قرائت قرآن میباشد که نمره فرد به نمره مصاحیه وی اضافه میشود.(روانخوانی مد نظر است)

پس از آن به اتاقی می روید که نمره اصلی شما در آن تعیین می گردد لذا دقت به نکات زیر لازم است:

۱- مصاحبه ترس ندارد و برعکس افرادی که با خیال راحت وارد اتاق مصاحبه شوند و آرامش خود را حفظ کنند بهتر نتیجه می گیرند.

۲- هنگامی که وارد اتاق میشوید با ۴ و یا ۵ نفر روبرو می شوید که هر کدام از انها سوالات خاص خود را می پرسند.

۳- برای هر نفر یک فرم امتیازات عمومی ، یک فرم گزینش و یک فرم امتیازات اختصاصی پر میشود.

۴- ممکن است از شما سوالات انحرافی بپرسند تا شما را گیج کنند لذا آمادگی داشته باشید اما هرگز نترسید.

۵- هرچه می دانید بگویید و هرچه نمیدانید بگویید نمیدانم.

افرادی که روبروی شما نشسته اند : یک نفر از گزینش استان – دونفر روانشناس – دواسناد روش تدریس- یک نفر دیگرهم که در بعضی مصاحبه ها امکان دارد در اتاق باشد از اعضای امور اداری سازمان آموزش و پروش میباشد

در فرم امتیازات عمومی به ملاک هایی از این قبیل دقت میشود :

وضعیت لباس پوشیدن و مرتب و اراسته بودن فرد- نحوه برخورد و سلام و احوال پرسی – نحوه صحبت کردن و نداشتن لکنت زبان – خصوصیات فیزیکی بدن مثل قد و وزن ومتناسب و معمولی- نسبت با شهدا و ایثار گران – نسبت با فرهنگیان (درجه یک) – اطلاعات عمومی – انگیزه شما برای معلمی – مطالعه فردی – شرکت در کارهای گروهی و….
معمولا ازشما درمورد مسائل روز – احکام اولیه شرعی که معمولا یک جوان 20 ساله باید بدونه پرسیده میشه و فراتر ازانتظار نخواهد بود .
درمورد مسائل روز اطلاعات داشته باشید  .
نماز جمعه نحوه خواندن نماز جمعه / تعداد قنوت / بعداز خواندن نماز جمعه نماز واجب هم بخوانیم یا نه / امام جمعه شهر شما کیست /وضو/ تیمم / نمازخواندن / ولایت فقیه – شورای نگهبان نحوه انتخاب اعضای شورا رئسش کیست / مجلس خبرگان ونحوه انتخاب ورئیسش کیست؟ 
نماینده خبرگان استان شما کیست /مجلس رئیس مجلس / نماینده شما درمجلس اسمش / انتخابات و…. اوقات فراغت چکار می کنید – کتاب هایی که مطالعه می کنید – روزنامه ها – سایت ها – قرائت قران -روسای سه قوه و….
درمسجد و نماز جماعت شرکت می کنید؟ نحوه  پوشش شما همیشه اینجوری است که به مصاحبه آمده اید ؟ نماز جماعت مسجد می روید ؟ درچه فعالیت های اجتماعی / فرهنگی / مذهبی / ورزشی / سیاسی و…. شرکت داشتید ؟ درمورد ایام محرم / قیام امام حسین (ع)

این فرم را تمامی افراد حاضر در اتاق پر می کنند و در پایان میانگین آن برای فرد منظور می شود

در فرم امتیازات اختصاصی پاسخ شما به برخی سوالات (از قبیل نحوه تدریس یک مبحث )،  هوش کلامی و فن بیان  و … مورد سنجش قرار میگیرد که فرم توسط اساتید روش تدریس پر میشود.

در فرم گزینش هم اطلاعات عمومی ، اطلاعات مذهبی، سیاسی ، اجتماعی و… مورد سنجش قرار میگیرد و توسط نماینده هسته گزینش سازمان آموزش و پرورش پر میشود.

این سوالات از فرد شما پرسیده میشود و پاسخ شما تعیین کننده نمره شماست.لذا توصیه می نمایم از هرگونه فریبه کاری و اعلام اطلاعات نادرست خودداری نمایید چرا که در این جور موارد به راحتی تشخیص داده می شود که فرد راست می گوید یا خیر.

در پایان امتیازات محاسبه شده و با امتیاز شما از یک مصاحبه صرفا مذهبی اعتقادی که در محل شهرستان شما انجام میشود جمع شده و نمره مصاحبه فرد تعیین میگردد.

لازم به ذکر است که هسته گزینش علاوه بر حضور در جلسه مصاحبه ، برای یک سری تحقیقات ، از معرفانی که شما در فرم گزینش معرفی میکنید نیز سوالاتی می نماید اما این سوالات نمره ای در بر ندارد و صرفا تعیین می نماید که شما لیاقت معلم شدن را دارید یا نه.

پس از مصاحبه ، کسانی که نظر مثبت هسته گزینش را داشته باشند به ترتیب با توجه به نمره کارنامه و نمره مصاحبه جذب می شوند.شما می توانید همچنین از دانستنی های یک دانشجو که مصاحبه تربیت معلم را تجربه کرده است اینجا کلیک کنید.

 

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.