شرکت مایکروسافت

7438282606_7ef17ef7e3_b-1-598x337

.

شرکت مایکروسافت ( بنیانگذار بیل گیتس)

.

بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در سیاتل به دنیا آمد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ  تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل داد گستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیأت مدیرهٔ یونایتد وی اینترنشنال بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت.

گیتس در مدرسهٔ لیک ساید شروع به تحصیل کرد. سپس به علاقه خود به نرم‌ افزار پی برد و برنامه‌ نویسی را در سن ۱۳ سالگی شروع کرد. در همین جا بود که هستهٔ اولیهٔ مایکروسافت شکل گرفت.

در بهار سال ۱۹۶۸ میلادی مدرسه تصمیم گرفت که دانش آموزان را با پدیده‌ای جدید که به تازگی در دنیا شکل گرفته ‌بود یعنی کامپیوتر آشنا کند. کامپیوترها هنوز بزرگ ‌تر و گران ‌تر از آن بودند که مدرسه بتواند خریداری کند.

به همین منظور مدرسه صندوقی را برپا کرد و اعلام کرد که برای اجارهٔ یک سال کامپیوتر ساخت شرکت DEC، کمک کنید. پول زیادی بیشتر از هزینهٔ اجاره یک سال جمع ‌شد.

در سال ۱۹۷۳ گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد و با استیو بالمر آشنا شد. درهاروارد گیتس نسخه ‌ای از زبان برنامه ‌نویسی بیسیک را برای اولین میکروکامپیوتر نوشت. در سال دوم، دانشگاه را رها کرد تا تمام انرژی خود را صرف مایکروسافت کند.

گیتس بر این باور بود که ، کامپیوتر وسیله‌ای ارزشمندی بر روی هر میزی و در هر خانه‌ ای تبدیل خواهد شد. آنها شروع به ساخت نرم‌ افزار برای کامپیوترهای خانگی کردند.

با مدیریت بیل گیتس، مأموریت او برای گسترش نرم‌افزار و آسان‌تر شدن، همچنین کم هزینه ‌تر و دلپذیر شدن آن برای استفاده کنندگان کامپیوتر، به پیشرفت خود ادامه داد.

گیتس در سال ۲۰۰۰ پس از ۲۵ سال، از مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌ گیری کرد و جای خود را به استیو بالمر داد، ولی همچنان به‌ عنوان مدیر ارشد اجرایی و رییس هیئت مدیره این شرکت، به فعالیت خود ادامه داد.

وی از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۴ ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت و پس از ۳۹ سال، با کناره‌گیری گیتس، جان دبلیو. تامسون بجای وی منصوب گردید

گیتس ازابتدای تأسیس مایکروسافت، تا سال ۲۰۰۰ برای مدت ۲۵ سال، به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت فعالیت کرد، همچنین تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال، ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت.

وی کماکان با در اختیار داشتن ۸٪ درصد از سهام این شرکت، مالک اکثریت سهام مایکروسافت می ‌باشد.

674094_310

.

دارایی های بیل گیتس:

.

در آخرین رتبه ‌بندی انجام شده توسط مجله فوربس بیل گیتس با دارایی خالص ۷۷٫۲ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان به ‌شمار می‌آید.

وی نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در رتبه نخست از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت و برای ۱۵ سال پیاپی در صدر این فهرست قرار داشت، سپس در سال ۲۰۱۰ بازرگان مکزیکی؛ کارلوس اسلیم جای او را گرفت.

سال ۲۰۱۴ پس از ۴ سال که گیتس رتبه دوم را به خود اختصاص می ‌داد، در حالی‌ که بتازگی از ریاست هیئت مدیره مایکروسافت کناره ‌گیری کرده بود، بار دیگراز سوی مجله اقتصادی فوربز به ‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان انتخاب گردید.

در مجموع، ثروت خانواده گیتس بعد از خانواده والتون؛ وارثان شرکت وال‌ مارت و فرزندان بنیانگذارش؛ سام والتون، در رتبه دوم قرار دارد. وی هم‌ اکنون (۲۰۱۶) با دارایی خالص ۷۷٫۳ میلیارد دلار، به‌عنوان ثروتمند ترین فرد جهان شناخته می‌ شود.

.

سایت بیل گیتس :

https://www.gatesnotes.com