تجربیات یک دانشجو از مصاحبه تربیت معلم

دوستان عزیز من می خواهم  تجربیات خود را از مصاحبه تربیت معلم در اختیار شما  قراردهم تا شما عزیزان بدون هیچ استرس و اضطرابی به مصاحبه بروید و قبول شدن خود را در همان روز مصاحبه قطعی کنید.

مصاحبه تربیت معلم در سه مرحله انجام می گیرد :

مرحله اول: معاینات پزشکی

 مرحله دوم: مصاحبه عمومی

مرحله سوم: مصاحبه تخصصی

تشریح هر یک از مراحل:

مرحله اول: معاینات پزشکی شامل معاینه چشم، معاینه قد و وزن ، معاینه حرکات تعادلی، معاینه دندان و معاینه گوش می باشد.

معاینه چشم : از شما می خواهند دست راست خود را روی چشم راست بگذارید و با چشم چپ جهت علامت E را از فاصله حدود ۵ تا ۶ متری بیان کنید و در مورد چشم راست هم همین کار را انجام میدهیم معیار معاینه چشم شما احتمالا ۱۰/۱۰ در نظر گرفته شود حتی اگر از عینک استفاده می کنید نگران نباشید چون سابقه داشته فردی که چشمانش ۳ نمره ضعیف بوده را قبول کرده اند.

معاینه قد و وزن : در این معاینه ابتدا قد شما را به سانتیمتر اندازه می گیرند و سپس وزن را از لحاظ قد پسرها معمولا باید حداقل ۱۶۰ سانتیمتر و دخترها ۱۵۵ سانتیمتر قد داشته باشند ولی از لحاظ وزن BMI را محاسبه می کند به این صورت که قد شما را به متر تبدیل می کنند و به توان ۲ می رسانند و وزن شما را بر توان دوم قدتان تقسیم می کنند.

حالا نتایج بدست آمده از BMI: کمتر از ۱۸٫۵ کم وزنی، بین ۱۸٫۵ تا ۲۵ طبیعی، و از ۲۵ بالا اضافه وزن محسوب می شود اما دوستانی که BMI کمتر از۱۸٫۵ است نگران نباشند اگر BMI  انها بالای ۱۷ باشه کافی است و در مورد اضافه وزن چندان سخت گیری صورت نمی گیرد.

معاینه حرکات تعادلی: از شما انجام یکسری حرکات را می خواهند ابتدا از شما می خواهند که به صورت ساده راه بروید و یک مسیر را بروید و برگردید وسرعت را هم درحین رفتن بیشتر کنید بهتر است در انجام این کارهای ساده و به ظاهر بچگانه خنده نکنید از شما خواسته می شود دستان خود را باز کرده ومانند پنکه به دور خود بچرخید وسپس به شما دستور توقف می دهند و از شما می پرسند آیا سر گیچه دارید یا نه حرکاتی مثل بالا و پایین پریدن نیز می تواند در دستور کار قرار بگیرد.

معاینه  دندان: در این مرحله دندان های شما چک می کنند و از شما می پرسند چند دندان کرم خورده داری؟ چند دندان پرشده داری؟ آیا سابقه بیماری خاصی داری؟ آیا داروی خاصی مصرف می کنی؟ آیا از مواد مخدرو مشروبات الکلی مصرف میکنی؟ و دیگر سئوالات از این قبیل.

معاینه فشار خون: در این مرحله فشار خون شما را می گیرند که اگر کمتر از ۹ باشد فشار شما پایین است و اگر درحد ۱۲ باشد فشار شما طبیعی است واگر از ۱۴ به بالا باشد فشار بالا محسوب می شود که می توانید علت فشار بالای خود استرس کنونی مصاحبه بهانه کنید.

معاینه گوش: دراین مرحله از شما می خواهند که هدفونی را در گوشتان بگذارید و از هر سمت که صدا را می شنوید همان طرف دستتان را بالا ببرید.

مرحله دوم مصاحبه عمومی: پس از گذر از مرحله پزشکی و قرار دادن پرونده خود درنوبت وقرائت شدن اسم شما توسط متصدی به سمت اتاق گفته شده می روید در می زنید و در باز می کنید در مقابل شما سه نفر قرار دارند و پس از سلام و احوال پرسی آنها مشخصات شما را می پرسند و از شما می خواهند که قرآن قرائت کنید در اینجا می توانید از یک فن استفاده کنید به این شکل که بپرسید کدام صفحه واحتمالا می گویند هر صفحه ای که خودت میخواهی وشما هم می توانید یک صفحه ساده یا یک صفحه ای که از قبل خوانده اید بیاورید و قرائت کنید بعد از اتمام قرائت سئوال های مصاحبه گرها شروع می شود که اغلب این پرسش ها جنبه ی عمومی دارد مثل آیا استفاده از مواد مخدر درجوامع زیاد شده است راه شما چیست؟ چه کتاب هایی مطالعه میکنید ؟ انگیزه شما از معلمی چیست؟ چرا با وجود اینکه معلمی حقوقش پایین است این شغل را انتخاب نموده اید؟ ممکن است از تقویم نیز سئوال شود مثلا ۹ دی چه روزی است؟ (روز بصیرت) ممکن است از شما بخواهند یه موضوعی را ۵ دقیقه تدریس کنید ممکن بپرسند اگر با یک دانش آموز دچار مشکل شدی چه کار میکنی؟ ممکن است از شما بخواهند یک بیت شعر یا یک سوره ای را که بلد هستید بخوانید ؟ که برای این کار می توانید آیات سجده ی زیارت عاشورا برایشان از حفظ بخوانید.

مرحله سوم مصاحبه تخصصی: دوباره نیز پس قرائت شدن اسمتان توسط متصدی می روید و وارد اتاق تخصصی می شوید که با یک نفر رو به رو هستید و پس از پرسیدن مشخصات و قرائت قرآن از شما، سئوالاتی می شود که بیشتر جنبه ی اعتقادی،دینی،سیاسی دارند سئوالاتی از قبیل: نماز آیات چند رکعت است؟ تشهد نماز را بخوان؟ نماز میت چند رکعت است؟ در راس مذهب شیعه چه کسی قرار دارد؟ امام رضا امام چندم شیعیان است؟ دین شما چیست ؟ مذهب شما چیست؟ اسم مسجد محلتان واسم امام جماعت محلتان؟ اسم امام جمعه شهرتان چیست؟ سئوالات سیاسی از قبیل شورای نگهبان از چند عضو تشکیل شده است؟ کار تشخیص مصلحت نظام چیست؟ وزیر نیرو چه کسی است ؟ رئیس مجلس چه کسی است؟ و… البته پیشنهاد می شود اگر خیلی به سیاست وارد نیستید بگویید من خیلی مسائل سیاسی را دنبال نمی کنم .

در پایان با آرزوی موفقیت شما در مصاحبه ی تربیت معلم و در تمام مراحل زندگی شما را به خداوند بزرگ می سپارم خدا یارو نگهدارتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.