شركت مك دونالد

4c8bd571eb7c834d46f947790051e470_xl

.

شركت مك دونالد (ريچارد و موريس مك دونالد و مشاركت ري كراك)

.

داستان مک دونالد به اواسط قرن بیستم باز می گردد زمانی که دو برادر به نام های ریچارد و موریس مک دونالد اولین رستوران خود را در سال 1937 در کالیفرنیا افتتاح کردند.

این فروشگاه از آن دسته فروشگاه های امریکایی بود که در مرکزیت محل پارک خودرو مشتریان قرار داشت و مشتریان درون ماشین منتظر آماده شدن سفارش خود می شدند.

در سال 1948 دو برادر این دسته از فروشگاهها را که نیازمند یک منوی کامل و مدیریت کارکنان زیادی بود را کنار گذاشتند و کسب و کار خود را کوچک کرده و ایده یک خط  تولید  کوچک  برای سرو منوی مختصری شامل همبرگر، چیز برگر و سیب زمینی سرخ شده بعلاوه  نوشیدنی را توسعه  دادند.

منوی کوچک تر باعث میشد تا هزینه و زمان تولید بسیار کاهش پیدا کند و در نتیجه آنها می توانستند غذای ارزان تری را به تعداد بیشتری از مشتریان ارائه کنند. در آن سال اولین همبرگر مک دونالد عرضه شد.

در سالهای بعد، کسب و کار آنها قوت گرفت و در کنار طراحی داخلی و نمای فروشگاه، لوگوی زرد رنگ (پیش زمینه ای برای طراحی لوگوی کنونی ) شکل گرفت.

McDonald's_Golden_Arches.svg

لوگوی مک‌ دونالد که به قوس‌های طلایی معروف است و سمبل حرف ام در زبان انگلیسی است.

.

در حال حاظر مک ‌دونالدز،بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان است، که با بیش از ۳۵٬۰۰۰ شعبه در ۱۱۹ کشور، روزانه  به ۶۴ میلیون مشتری سرویس می‌دهد.

محصولات مک ‌دونالدز عبارتنداز: همبرگر، چیزبرگر، مرغ، سیب زمینی سرخ کرده، صبحانه، نوشابه‌ها و اخیراً شروع به عرضه سالاد، ساندویچ لقمه‌ای و میوه کرده ‌است. بسیاری از مک ‌دونالدها مکانی برای بازی کودکان دارند.

.

نكات جالب: در مورد مك دونالد

.

1- روزانه ۱% کل جمعیت جهان در رستوران های زنجیره ای مک دونالد غذا می خورند.

2- شعبه های متعدد این رستوران زنجیره ای در هر ثانیه ۷۵ همبرگر می فروشند.

3- 24 میلیارد دلار سود، این رستوران زنجیره ای را به نودمین شرکت بزرگ دنیا تبدیل کرده است.

4- مک دونالد با ۳۲ میلیارد دلار درآمد از شعبه های گوناگون درسراسر جهان شصت و هشتمین شرکت بزرگ دنیا به لحاظ درآمد است.

5- مک دونالد ۷۰۰ هزار نیروی کار با میزان گردش مالی ۱۵۰% دارد.

.

سايت هاي شركت :

www.aboutmcdonalds.com     

www.mcdonalds.com.my

.

منبع :  

http://h2g2.com/approved_entry/A3816740